Každá rada je dobře míněná, ale…
Možná už jste se s radami setkala v těhotenství. Teď nesmíš nic dělat, musíš jíst těhotenské vitamíny nebo nemůžeš sportovat, jak jsi zvyklá. Znáte podobné rady? Pravděpodobně vám je neříkal gynekolog, nýbrž maminka, babička, sestra nebo i kamarádka. Na většině těchto mýtů není ani trocha pravdy. Samozřejmě člověk musí být opatrnější, zvedání těžkého závaží v posilovně není ideální, ale jste těhotná, ne nemocná. Pokud jste těhotná poprvé, pravděpodobně nezvedáte nic těžšího než dvě kila, nejíte žádné plísňové sýry a pravidelně sledujete pořady pro těhotné nebo čtete knihy s těhotenskou tematikou. Pokud už jedno nebo více dětí máte a čekáte další, nedělá vám problém své patnácti kilové batole nosit, k jídlu si dáte, na co máte chuť a na žádné kurzy či knihy nemáte čas. Proto nejlepší rada – dělejte to, na co se cítíte.
Miminko je na světě
Stala jste se maminkou a kolem vás je najednou spousta odborníků na kojení, přebalování, koupání či výchovu. Teoretických odborníků.
Pokaždé, když miminko brečí, nakoj ho; neuč ho usínat ve vaší posteli, ať je samostatné; nesmíš se od něj vzdálit na krok. V tomto období se vám určitě stane, že se ve vašem okolí sejdou dva odlišné názory na jednu věc. A bude záležet na vás, jak to uděláte vy. Mějte na paměti, že miminko je vaše a zkuste se řídit intuicí. A pokud si opravdu nebudete jistí, zeptejte se pediatra. Je to odborník, který vystudoval medicínu a určitě má nějakou praxi.
Nejčastější mýty
Dítě potřebuje mateřské mléko jen pár týdnů, potom mu stačí umělé. Samozřejmě, že se může stát, že kojit nemůžete. V tom případě se poraďte s dětským lékařem, které umělé mléko bude vhodné. Kojením získává miminko mnoho důležitých látek, vytváří si imunitu a prohlubuje se váš vztah.
Není to jen jídlo, je to chvíle, kdy jste si blízcí, dítě se zklidní. Mléko (ať už umělé nebo mateřské) má být součástí jídelníčku dítěte do dvou let. Další mýtus se týká čištění dětských zoubků. Mléčné zuby dítěti nemusíš čistit, nemůžou se zkazit. Tady asi nejde úplně o to, že by se zuby kazily, jako o naučení rituálu čištění. Dítě si osvojuje nové dovednosti mnohem snáz v roce než potom v pěti. A čištění zubů patří mezi základní hygienické návyky. Proto s výběrem zubního kartáčku pro děti příliš neotálejte, čím dřív začnete, tím méně práce budete mít.