Jak zacházet s chlorovými tabletami


Údržba zahradních bazénů je poměrně náročná činnost. Neobejdete se tu bez bazénové filtrace, která eliminuje hmotné nečistoty, a pak jsou u bazénu zapotřebí také dezinfekční prostředky. V přírodě to funguje tak, že existuje takzvaná samočisticí schopnost vodních ploch, kde se o čistotu vody starají některé vodní rostliny a živočichové, ovšem v bazénu žádné rostliny nemáte, a tak se tu musíte postarat o dezinfekci. Voda je totiž živným prostředím pro různé kmeny bakterií a dalších mikroorganismů, a ty by mohly ohrozit lidské zdraví. Dezinfekci vody v bazénu lze provádět mnoha způsoby. Například chlórem, bromem nebo aktivním kyslíkem neboli ozónem.

voda v bazénu

Existuje i tzv. polymerová chemie a využít se dají také UV lampy. Záleží tedy vždy na uvážení vlastníka či provozovatele bazénu, jakým způsobem bude vodu v nádrži udržovat v čistotě, aby se tu nerozmnožovaly řasy, bakterie a další mikroorganismy. Jestliže chcete dát přednost klasickým chlorovým tabletám, měli byste také vědět, jak je správně používat. Jedná se o koncentrovanou látku s vysokým obsahem chlóru, tzv. chlornan sodný, a ten by mohl při neuváženém jednání způsobit závažné zdravotní problémy a poškodit i bazén.

dívka v bazénu

Dávkování chlóru – v první řadě je třeba chlorové tablety dávkovat z plováku. Kdybyste je vhazovali přímo do bazénu, koncentrát chlóru by mohl poškodit dno bazénu, zejména narušit jeho barevnost. Z plováků se chlór uvolňuje postupně a pronikne tak lépe do všech částí bazénu. Při dávkování chlóru z plováků zamezte přístupu lidem, zejména dětem do bazénu.

Skladování tablet chlorové tablety Chlorito byste měli skladovat mimo dosah dětí a domácích zvířat. A to nejlépe v uzamykatelných boxech, skříních apod. Nestačí dát tablety do horního fochu ve skříni, kam na ně děti nedosáhnou, ty si mohou vzít na pomoc židli a některá zvířata dovedou obratně vyskočit i do značné výšky.